Strona główna Moodle CI-innowacje

JAK KORZYSTAĆ Z MOODLE

Aby przeprowadzić pełen zakres szkoleń związanych z Kolektywną Inteligencją, należy zapoznać się z podstawowymi funkcjami platformy edukacyjnej Moodle. Została ona przystosowana do samodzielnej pracy uczestników, dlatego całą drogę rejestracji oraz korzystania z serwisu użytkownik może przebyć bez dodatkowej pomocy administratora.


1. Rejestracja i logowanie

Nowy użytkownik, wchodząc na stronę logowania, widzi trzy opcje. Pierwszą jest panel logowania. Drugą możliwość zalogowania się jako gość (nie ma możliwości uczestnictwa w kursach – niezalecane). Trzecia opcja to opcja utworzenia nowego konta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przechodzimy na stronę tworzenia konta, na której musimy wypełnić niezbędne do rejestracji pola. Podany przez nas adres e-mail musi być poprawny, bowiem po naciśnięciu przycisku „utwórz moje nowe konto”, zostanie do nas wysłany link aktywacyjny. W mailu zwrotnym otrzymamy link do potwierdzenia rejestracji. Jeśli link nie podświetla się automatycznie, możemy go skopiować i wkleić w nowe okno przeglądarki, a następnie zatwierdzić enterem. Konto zostaje utworzone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2. Korzystanie z kursów

Po pierwszym zalogowaniu do platformy Moodle, użytkownik zostaje przekierowany na stronę główną, gdzie znajdują się odnośniki do wszystkich kursów dostępnych w serwisie. Każdy z 5 dostępnych kursów stanowi pewną zamkniętą całość, jednak ich kolejność nie jest przypadkowa. Aby w pełni wykorzystać potencjał zawartych tam materiałów, powinno się realizować kursy po kolei. Pierwszy z nich zawiera wszystkie materiały teoretyczne i przybliża użytkownikom tematykę Collective Intelligence, którą następnie wykorzystujemy w sposób praktyczny. Kolejne trzy kursy są właśnie scenariuszami, które pozwolą nam wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce i oprzeć ją na narzędziach opisanych w pierwszym kursie. Ostatni przeznaczony jest dla osób, które chciałyby prowadzić szkolenia z kolektywnej inteligencji we własnym zakresie z dowolną liczbą uczestników.

 

Wszystkie kursy są w pełni dostępne dla każdego zalogowanego użytkownika, a jedynym koniecznym działaniem jest zapisanie się na kurs. Aby to zrobić, klikamy na wybrany kurs, a w kolejnym oknie na przycisk ZAPISZ MNIE i otrzymujemy pełny dostęp do kursu.

 

 

 

 


3. Lekcje multimedialne SCORM

Każdy kurs składa się z elementów, takich jak testy, multimedialne kursy SCORM, dokumenty PDF, HTML, filmy itp. Szkolenia opierają się na hipotetycznych problemach, które należy wspólnie rozwiązać. Platforma oferuje do pobrania gotowe scenariusze i pomoce naukowe.

Dla nowych użytkowników jedynym elementem, który może stanowić pewne trudności, są kursy SCORM, będące multimedialnymi prezentacjami specjalnie przygotowanymi pod platformę Moodle. Posiadają one swój własny odtwarzacz oraz interfejs, który pozwala na interaktywne działanie użytkownika, takie jak rozwiązywanie quizów czy uruchamianie specjalnych narzędzi pozwalających szybciej i atrakcyjniej zdobywać zaprezentowaną wiedzę.

 

 

Uruchomienie lekcji multimedialnej odbywa się z listy, która znajduje się w danym kursie. Wszystkie lekcje SCORM posiadają swój własny odtwarzacz, który uruchamia się automatycznie po kliknięciu w przycisk WEJDŹ na podstronie lekcji.

 

 

 

 

Sam odtwarzacz zawiera przyciski nawigacyjne pozwalające w podstawowy sposób zarządzać lekcją. U dołu po stronie lewej znajduje się przycisk z ikoną głośnika, który pozwala włączyć i wyłączyć dźwięk w lekcji. Z kolei u dołu po stronie prawej znajdują się przyciski nawigacji pozwalające przechodzić pomiędzy slajdami. Przyciski te zmieniają się, kiedy użytkownik znajdzie się na etapie quizu, ponieważ wtedy musi dany quiz rozwiązać i zatwierdzić przyciskiem WYŚLIJ. Po zakończeniu lekcji, automatycznie wracamy do platformy Moodle.

Dla każdego użytkownika dostępna jest również usługa obserwowania własnych postępów, co obserwujemy w zaznaczonych (jeśli kurs jest ukończony) okienkach przy każdej z lekcji.

 

 

 

 

 


 

Jak korzystać z Moodle – film.